سرمقاله

لبنان پس از انفجار

جلال خوش‫چهره

دونالد ترامپ، رئیس ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه در جریان سفر به ایالت تگزاس، از طرح خود برای ساخت دیوار در مرز مکزیک دفاع کرد. رئیس ایالات متحده آمریکا به دنبال کسب بودجه‌ای پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری برای ساخت دیوار در مرز کشورش با مکزیک است. این در حالی است که رهبران دموکرات‌ها در کنگره آمریکا با اختصاص چنین بودجه‌ای برای ساخت دیوار مخالفت می‌کنند.
اختلاف بین کاخ سفید و دموکرات‌ها در کنگره منجر به تعطیلی دولت فدرال آمریکا شده است
به گزارش یورو نیوز، ترامپ روز پنجشنبه تاکید کرد که دولتش برای خروج از بن‌بست سیاسی کنونی می‌تواند با اعلام وضعیت «اضطراری ملی» دیوار مرزی را بدون نیاز به تصویب بودجه آن از سوی کنگره احداث کند. برخی گزارش‌ها حاکی است که رئیس ایالات متحده آمریکا قصد دارد با استفاده از بودجه بخش مهندسی ارتش طرح ساخت دیوار در بخش‌هایی از مرز مکزیک را آغاز کند. پیش‌بینی می‌شود دموکرات‌ها در‌صورت اعلام وضعیت فوق‌العاده از سوی دونالد ترامپ این تصمیم را در مراجع قضایی به چالش بکشند.
اعضای دموکرات کنگره ساخت دیوار مرز را «غیراخلاقی»، «ناکارآمد» و «قرون وسطایی» دانسته‌اند. دونالد ترامپ روز پنجشنبه در پاسخ به این انتقادات گفت: آنها می‌گویند دیوار قرون وسطایی است، خوب چرخ هم قرون وسطایی است. چرخ از دیوار هم قدیمی‌تر است. من به هر کدام از خودروهای موجود که نگاه می‌کنم، حتی گران‌‌ترین آنها که سرویس‌های مخفی از آنها استفاده می‌کند وقتی می‌پرسم چرخ دارند یا نه؟ پاسخ می‌دهند که بله چرخ دارند!
با عدم دستیابی کاخ سفید و کنگره به توافقی برای تامین بودجه دولت فدرال، رکورد ۲۱ روزه تعطیلی دولت فدرال روز گذشته شکسته شد. تعطیلی دولت فدرال در زمان زمامداری بیل کلینتون، رئیس جمهوری اسبق ایالات متحده ۲۱ روز طول کشیده بود.
در همین رابطه در حالی‌که تعطیلی دولت آمریکا به چهارمین هفته نزدیک می‌شود، دونالد ترامپ جلسه با دموکرات‌های کنگره را اتلاف وقت دانسته و به صورت ناگهانی پس از ۲۰ دقیقه جلسه با این قانونگذاران را ترک کرد. رهبران دموکرات‌های کنگره می‌گویند دونالد ترامپ جلسه مذاکره با آنها را نیمه‌کاره رها کرده و با عصبانیت اتاق را ترک کرده است. ترامپ تهدید کرده است که اگر کنگره با بودجه دیوار او موافقت نکند شاید با اعلام وضعیت فوق‌العاده شخصا دستور احداث فوری دیوار را بدهد.
به گزارش بی‌بی‌سی، سناتور چاک شومر و نانسی پلوسی، رهبران دموکرات‌های کنگره روز چهارشنبه یک بار دیگر برای مذاکره با رئیس‌ ایالات متحده آمریکا برای خروج از بن‌بست بر سر لایحه بودجه دولت و بازگشایی بخش‌های تعطیل شده دولت فدرال به کاخ‌سفید رفته بودند. انسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که به تازگی اکثریت آن به دست دموکرات‌ها افتاده است، پس از این جلسه نیمه‌کاره به خبرنگاران گفت: جو کاخ‌سفید بسیار سرد است.
سناتور چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات‌ها در مجلس سنا هم به خبرنگاران گفت ترامپ هنگامی جلسه را ترک کرد که پلوسی گفت هیچ بودجه‌ای برای احداث دیوار مکزیک تصویب نخواهد شد. شومر گفت: ‌او از پلوسی پرسید آیا با طرح دیوار من موافقت می‌کنید؟ و وقتی پلوسی گفته نه، او برخاست و گفت پس دیگر دلیلی برای این مذاکره باقی نمانده و اتاق را ترک کرد. سناتور شومر همچنین به خبرنگاران گفت: یک بار دیگر شاهد اوقات تلخی او بودیم چون به خواسته‌اش نرسیده بود. سناتور شومر همچنین گفته است ترامپ پیش از ترک اتاق کنفرانس روی میز کوبیده اما استیو اسکالیس، از رهبران جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان می‌گوید کسی روی میز نکوبیده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام