سرمقاله

لبنان پس از انفجار

جلال خوش‫چهره

معاون وزیر امور خارجه و معاون سخنگوی ریاست‌ جمهوری افغانستان به اظهارات اخیر وزیر امورخارجه کشورمان درباره نقش طالبان در آینده این کشور، واکنش نشان دادند.
ادریس زمان‌، معاون وزیر امور خارجه افغانستان به این بخش از گفت‌وگوی محمدجواد ظریف با ان‌دی‌تی‌وی هند مبنی بر این که «دولت آینده در افغانستان نمی‌تواند بدون نقش طالبان باشد، اما به طور قوی بر این باوریم که آن‌ها نباید نقش غالب در افغانستان داشته باشند‌ البته قطعا این مردم افغانستان هستند که در نهایت باید تصمیم‌گیری کنند»، در دو پیام توئیتری واکنش نشان داد. وی در پیام خود نوشت که وزیر خارجه ایران، در تاریخ ۹ ژانویه با تلویزیون ان‌دی‌تی‌وی در مورد آنچه آن را مذاکرات رسمی و روابط غیر‌رسمی با طالبان خواند، اشاراتی کرد. معاون وزیر امور خارجه افغانستان افزود: وزارت‌خارجه ‌افغانستان اذعان می‌دارد که هرگونه روابط خارج از چارچوب تعاملات دولتین با طالبان باعث تضعیف روابط دو کشور خواهد شد. به گزارش ایسنا، این در حالی است که علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در سفر اخیرش به افغانستان با اشاره به گفت‌وگوهای جاری میان ایران با گروه طالبان به منظور کمک به رفع مشکلات امنیتی موجود در افغانستان خاطرنشان کرد که مجموعه ارتباطات و گفت‌وگوهای انجام شده با گروه طالبان با اطلاع دولت افغانستان بوده و این روند همچنان ادامه خواهد
یافت. ادریس زمان در پیام توئیتری دیگری تصریح کرد: «هرگونه تجویزی مبنی بر تغیر در ساختار نظام جمهوری اسلامی افغانستان به شمول پیشنهاد شامل ساختن گروه‌های مسلح در نظام کشور خلاف تمام موازین دیپلماسی و مداخله صریح در امور کشور پنداشته می‌شود». به گزارش روزنامه ینی‌شفق ترکیه، شاه‌حسین‌مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان نیز در واکنش به آنچه ارتباط مقامات ایران با طالبان خوانده شده، در پیامی توئیتری واکنش نشان داد و مدعی شد که مقامات وزارت امور خارجه ایران نقش سخنگوی طالبان را ایفا می‌کنند. وی در ادامه ادعا کرد که تجدید دموکراسی و حقوق مدنی در افغانستان دلیل نهان نگرانی ایران و علاقه این کشور برای روابط رو به افزایش با طالبان است. مرتضوی همچنین در‌این‌باره تصریح کرد که ایران ‌‌باید بر روی مشکلات خود تمرکز کند.
این در حالی است که حامد کرزای، رئیس جمهوری پیشین افغانستان چهارشنبه هفته گذشته در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از گفت‌وگوهای ایران با طالبان گفت: ایران با طالبان در تماس است و این تماس ایران با طالبان بدون شک به نفع افغانستان تمام می‌شود.
گفتنی است طی هفته‌های اخیر، موضوع گفت‌وگوی ایران با طالبان پس از سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی به کابل مطرح شد و پس از آن نیز نمایندگانی از طالبان به تهران سفر کرده و با عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کردند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام