EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 30 خرداد 1398   Thursday 20 June 2019

سرمقاله

بود یا نبود ترامپ چه تفاوتی می‌کند؟

محمدرضا ستاری

نمایشگاه «میراث مکتوب سینمای ملی» چهارشنبه 21 شهریور در موزه میراث مکتوب و مستند ایران واقع در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.
به گزارش «ابتکار» و به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی به بهانه یکصد و هجده سالگی سینما در ایران، این نمایشگاه را که آثاری از اسناد، نشریات، عکس‌ها، پوسترها و تجهیزات سینمایی است، افتتاح کرد.
اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در حاشیه گشایش این نمایشگاه گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای ارتباط بیشتر با مردم و مخاطبان، اسناد را بستری مناسب می‌بیند و بدین منظور، به مناسبت‌های مختلف، نمایشگاه‌ها و برنامه‌هایی را برنامه‌ریزی می‌کند. امروز هم به مناسبت روز سینما، «نمایشگاه میراث مکتوب سینمای ملی» را برای علاقه‌مندان و دوستدارانِ دانستنِ سابقه و دیرینه سینما تنظیم کردیم.
وی افزود: بسیاری از افراد فکر می‌کنند که سینما در ایران محصول دوران جدید است اما وقتی به تاریخ سینما نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که اسناد به سال 1314 و اولین سینما و دستورالعمل‌های مربوط به آن برمی‌گردد. این موارد وظیفه ما را در جامعه‌مان پررنگ‌تر می‌کند. ما موظفیم به جامعه خودمان اطلاعات را منتقل کنیم تا ذهن‌ها را پویا کند و همچنین نحوه مواجهه با مسائل را مشخص کند تا مردم از درون آن اطلاعات مناسب را به دست بیاورند.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بیان کرد: ما در عرصه هنر و دانش می‌توانیم به جامعه اطلاعات را منتقل کنیم و در این راستا فیلم به عنوان اثرگذارترین ابزار انتقال اطلاعات نسبت به تصویر و مکتوبات است. در همین راستا، این نمایشگاه برای مخاطبان علاقه‌مند در حوزه هنر و فیلم می‌تواند بسیار کارآمد و مفید باشد. در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، صدها منبع فیلم و تصویر وجود دارد که آثار بسیار گران قدری‌اند، مثلا مجموعه‌ای از تصاویر فضاهای مختلف ایران در دوره قاجار را سال گذشته خریداری کردیم و علاوه بر این، منابع دیداری و شنیداری گوناگونی نیز در اختیار داریم. آنچه در اینجا مهم است عدم اطلاع جامعه از وجود این منابع غنی اطلاعاتی که می‌تواند مورد استفاده محققان و علاقه‌مند قرار گیرد، در سازمان اسناد و کتابخانه ملی است.
پس از گشایش نمایشگاه، نسخه ترمیم‌شده فیلم «گاو» ساخته داریوش مهرجویی تولید سال 1348 به نمایش در آمد. این نمایشگاه تا شنبه 31 شهریور از ساعت 9 تا 16 برای بازدید عموم برقرار است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام