سرمقاله

ترامپ در برزخ

جلال خوش چهره

حتما برای شما هم پیش آمده که با آدم‌های منفی و اعصاب‌خوردکن مواجه شده‌ باشید و ندانید دقیقا چگونه با این افراد رفتار کنید! برخی از این اشخاص به‌خوبی می‌دانند که از نظر دیگران منفور هستند اما همچنان بر رفتار خود اصرار دارند. بنابراین این شما هستید که باید طرز فکر و رفتار خود را تغییر دهید تا کمترین صدمه را ببینید. برای این منظور، در ادامه این مطلب شماری از ترفندهایی که مارک گولستون، روانپزشک ارشد دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس ذکر کرده را برای‌تان برشمرده‌ایم.
گولستون در جدید کتاب خود با عنوان «هم‌صحبتی با یک دیوانه: چگونه با افراد آزاردهنده و غیرقابل درک کنار بیاییم؟» راهکارهای ساده‌ای را معرفی کرده است.
همه کارهای فرد یا افرادی که از نظرتان آزاردهنده است را برای خودتان یادداشت کنید؛ هر فعالیتی که باعث می‌شود از حرص دندان‌های خود را فشار دهید و نتوانید حرفی به زبان بیاورید. به‌طور مثال، ممکن است اعتراض و نق زدن‌های همیشگی همکارتان و نظرات تکراری او در مورد مدیر اعصاب‌تان را خرد کند.
یا غیبت‌های بی‌پایان فردی که خودش مملو از ایراد است. یا حتی دیدن دروغ‌ و دورویی اطرافیان مخصوصا وقتی موقعیت کاری شما را به خطر می‌اندازد می‌تواند اعصاب‌تان را خرد کند.
در مرحله بعدی، به این فکر کنید که چه رفتارهایی را می‌توانید جایگزین این کارها کنید. حالا وقت آن رسیده که خودتان رفتارهایی که از نظرتان درست است را انجام دهید. دلیل این کار این است که شما به‌طور غیرمستقیم، رفتار صحیح را به فردی که روی اعصاب‌تان است، بیاموزید. یعنی سعی کنید با خوب رفتار کردن به او بیاموزید که بهتر رفتار کند.
حتما در مورد تفکر مثبت زیاد شنیده‌اید و می‌دانید اگر نگاه خود را به دنیا و محیط و پیرامون خود تغییر دهید و همه چیز را با عینک خوش‌بینی نگاه کنید، استرس کمتر و زندگی شادتری خواهید داشت. اما واقعیت این است که تفکر مثبت، محدودیت‌های جدی زیادی دارد.
یک روانپزشک آمریکایی موسوم به گابریل اوتینگن در کتاب «بازنگری تفکرات مثبت» خود نوشته است: «تفکر مثبت روی کاغذ بسیار عالی به‌نظر می‌رسد اما در جهان واقعی آموزه‌های آن چندان هم کاربردی و قابل اجرا نیستند.
رویاپردازی کردن در مورد زندگی بهتر تقریبا هدر دادن زمان است زیرا مردم اغلب زیادی خیال‌پردازی می‌کنند و به هیچ عنوان واقعیت‌های زندگی خود را در رویاهای‌شان در نظر نمی‌گیرند.»
همین امر سبب می‌شود تا دائم در خیال و رویا باشند و هیچ تلاشی برای واقعیت بخشیدن به تفکرات خود صورت ندهند.
اوتینگن برای اثبات ادعای خود،‌۲۰ سال تحقیق انجام داده است. همچنین به مطالعه یافته‌های علمی مربوط به سال ۱۹۹۰ میلادی نیز پرداخته که در آن دو دسته از زنانی که قصد کاهش وزن داشته‌اند مورد آزمایش قرار گرفته‌اند. در این تحقیق قدیمی مشخص شده کسانی که با تفکر مثبت سعی داشتند وزن کم کنند و به آینده خود خیلی امیدوار بودند بسیار کمتر از کسانی وزن کم کرده بودند که به خودشان سخت گرفته بودند و نگاه‌شان هم به این تلاش‌ها چندان مثبت نبوده است.
اما باید بگوییم راهکار گولستون در مورد «تفکر مثبت» نیست و او روی «رفتار مثبت» تاکید ویژه دارد. به گفته گولستون، اگر این روش را به‌طور مستمر ادامه دهید نتایج زیر را به دست خواهید آورد:
کسانی که ذاتا بدجنس هستند و از قصد دیگران را آزار می‌دهند، راه‌شان را کج کرده و از اطراف شما پراکنده خواهند شد.
افرادی که واقعا منفی و بد نیستند و به اشتباه برخی کارها را انجام داده‌اند، با ملاطفت بیشتر، مهربانی و صمیمیت رفتارهای مثبت شما را پاسخ خواهند داد. در این شرایط بعضا پیش می‌آید که متوجه شوید فرد آزاردهنده در این رابطه «شما» بوده‌اید نه «طرف مقابل».
منبع: روزیاتو


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام