سرمقاله

ترامپ در برزخ

جلال خوش چهره

در حالی که بیش از یک ماه از آغاز حمله ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به بندرالحدیده یمن می‌گذرد، ارتش وفادارا به علی عبدالله صالح و نیروهای اماراتی و سعودی تاکنون هیچ دستاورد عمده ای در این منطقه نداشته اند.
عربستان با حملات هوایی به الحدیده سعی می‌کند تا شریان اصلی تدارکاتی حوثی‌ها را قطع کند. به گزارش یورو نیوز به نقل از خبرگزاری رویترز، کشورهای عربی حاضر در ائتلاف از جمله امارات وعده داده بودند که حمله به بندر الحدیده به سرعت انجام شود. فرماندهی ائتلاف می‌گوید، نیروهای تحت امرش تلاش کرده اند با حملات هوایی و دریایی و بدون وارد شدن به مرکز این بندر تلفات غیرنظامیان را کاهش دهد.
بندر الحدیده یمن نقشی حیاتی برای این کشور جنگ زده دارد؛ کشوری که بر اساس آمارها بیش از ۸ میلیون نفر از شهروندان آن از گرسنگی رنج می‌برند. ائتلاف به رهبری سعودی تاکنون پیشرفت اندکی در رسیدن به اهداف تعریف شده در این عملیات داشته است. ریاض و متحدانش می‌گویند هدف این عملیات قطع شریان اصلی تدارکاتی حوثی‌هاست تا آنها مجبور شوند به میز مذاکره بازگردند. این ائتلاف در تاریخ ۲۰ ژوئن اعلام کرده بود که فرودگاه الحدیده را به کنترل خود در آورده است با این حال نظامیان محلی و منابع گوناگون به رویترز گفته‌اند که هیچ یکی از طرف ‌ای درگیری تاکنون کنترل کامل این فرودگاه را در دست ندارند. منابع حوثی و ائتلاف روایت‌های متناقضی از موقعیت این فرودگاه ارائه کرده‌اند و به نظر می رسد درگیری برای کنترل آن ادامه دارد. شرایط جنگ یمن از نگاه ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در بن بست کامل است و به همین خاطر ائتلاف تلاش داد در شرایط عدم وجود یک راه حل سیاسی، با توسل به نیروی نظامی بندر الحدیده را تصرف و موقعیت حوثی‌ها را تضعیف کند. حوثی ها اکنون صنعا پایتخت و پرجمعیت ترین مناطق یمن را تحت کنترل خود دارند و در جنگ چریکی بسیار زبده هستند.
درگیری‌ها در حالی در یمن ادامه دارد که گزارش می‌شود حوثی‌ها پیشنهاد کرده اند که به‌عنوان بخشی از یک آتش بس سراسری در استان حدیده، سازمان ملل متحد کنترل بندر حدیده را بدست بگیرد اما ائتلاف به رهبری عربستان سعودی گفته‌اند که حوثی ها باید ساحل غربی یمن را ترک کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام