سرمقاله

احزاب اقتصادی و اخزاب سیاسی

کورش الماسی

گروه سیاسی: چندی پیش و در جلسه شورای مرکزی حزب اعتمادملی، الیاس حضرتی به قائم‌مقامی این حزب انتخاب شد. همین مسئله باعث شد تا طیف نزدیک به منتجب‌نیا دست به کارشده و در قبال این تصمیم با مصاحبه‌های متعدد دست به تخریب طیف نزدیک به الیاس حضرتی بزنند. آن سوی میدان نیز حجت نظری عضو دفتر سیاسی حزب اعتماد‌ملی خبر از تائید حکم قائم‌مقامی حضرتی و روسای دفاتر این حزب داد. با این وجود طیف منتجب‌نیا به رسانه‌ها گفته‌اند که این شورا وجاهت قانونی ندارد.
رسول منتجب‌نیا در نامه‌ای به اعضای حزب نوشته است: «آقای حضرتی! شما محور توطئه‌ هستید؛ با کودتا به دنبال پست قائم‌مقامی و دبیرکلی بودید که به بخش اول آن دست یافته‌اید، کاش به معاملات پشت‌صحنه با افراد و احزاب تندرو برای رسیدن به پیروزی در شهرداری، ستاد تقسیم غنائم و مافیای دلّالی پُست‌ها اشاره می‌فرمودید، در صورت لزوم نام افراد را همراه با پرونده فساد مالی و اخلاقی آنها به ‌اطلاع عموم خواهیم رساند.»
وی در این نامه با اشاره به جلسه انتخاب حضرتی، افزوده است: «در جلسه مزبور از تعداد 61 نفر اعضاء اصلی و علی‌البدل شورای مرکزی زمان رای‌گیری فقط تعداد 25 نفر صاحب رای حضور داشتند که جلسه رسمی نبوده و مصوّب آن فاقد اعتبار است.»
این در حالی است که روز گذشته خبر رسید، مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتمادملی موافقت خود را با تصمیم شورای مرکزی این حزب اعلام کرده است. حجت نظری در این باره گفت: مهدی کروبی در احکام جداگانه‌ای و براساس رای اعضای شورای مرکزی، روسای دفتر و قائم‌مقام حزب اعتماد ملی را منصوب کرد.
وی افزود: دبیرکل حزب اعتماد ملی در نامه‌ای با اشاره به امضای ۳۰ عضو شورای مرکزی اعتماد ملی، الیاس حضرتی را به مدت دو سال به عنوان قائم‌مقام این حزب تایید و از زحمات حجت‌الاسلام منتجب‌نیا تقدیر کرد.
وی ادامه داد: همچنین براساس رای اعضای شورای مرکزی، انتصاب روسای دفاتر حزب اعتماد ملی به مدت دو سال مورد تایید دبیرکل این حزب قرار گرفت و رضا نوروززاده به عنوان رئیس دفتر اقتصادی، محمد جلیلیان به عنوان رئیس دفتر حقوقی، سعدالله نصیری قیداری به عنوان رئیس دفتر فرهنگی، رحیم ابوالحسنی به عنوان رئیس دفتر سیاسی، محمد رئوف قادری به عنوان رئیس دفتر اجتماعی و اسماعیل گرامی‌مقدم به عنوان سخنگوی حزب اعتماد منصوب شدند.
به نظر می‌رسد جدال میان حضرتی و منتجب‌نیا به مراحل پایانی نزدیک شده باشد. چرا که با تایید تصمیم شورای مرکزی حزب اعتمادملی توسط مهدی کروبی دبیرکل این حزب، شرایط برای طرفین به طور کلی دگرگون شده و انتظار می‌رود این نبرد درون‌حزبی به سود الیاس حضرتی به پایان رسد. هرچند با توجه به سابقه طولانی منتجب‌نیا و ارتباطات نزدیک بدنه حزب اعتماد ملی با نخستین قائم‌مقام این حزب امکان بروز هر نوع مخالفت جدی با قائم‌مقام مجلس‌نشین اعتمادملی وجود دارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام