EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 29 خرداد 1398   Wednesday 19 June 2019

سرمقاله

پاسخ به سیاست فشار حداکثری

جلال خوش‌چهره

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، روز گذشته در آئین برگزاری افتتاحیه نمایشگاه بورس، بانک و بیمه حضور پیدا کرد و با استناد به این موضوع که بازار سرمایه، مسیر اصلی تامین مالی استارتاپ هاست، گفت: در دنیای امروز نمی‏توان ایده ها و مغزها را محدود کرد. البته نرم افزار به خودی خود هیچ ارزشی ندارد و این نیروی انسانی جوان و خلاق است که به آن معنا می دهد و کسب وکارها را توسعه می دهد.
به گزارش ابتکار، ستاری با تاکید بر اینکه استارتاپ‌ها از طریق سرمایه گذاری خطرپذیر ارتقا خواهند یافت، گفت: دلیل استقبال و حمایت مردم از استارتاپ‌های خدماتی، فعالیت شفاف، بی واسطه، ارزان و رقابتی آنهاست.
وی افزود: امروز نسل جدیدی از کارآفرینان در کشور توسعه پیدا کرده که با گذشته قابل مقایسه نیست. این در حالی است که امسال شرکت‌هایی با ارزش حدود یک میلیارد دلار داریم که جذب بورس می شوند.
ستاری همچنین اظهار کرد: هم اکنون استارتاپ هایی در کشور شکل گرفته‌اند که ارزش آنها در هر هفته ۱۰ درصد رشد را تجربه می‌کند و خدمات شفاف و ارزان در دسترس قرار می دهند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تصریح کرد: باید قبول کرد که مردم پشت خدمات شفاف و قابل رقابت خواهند ایستاد و تا زمانی که بازارسازی را با استارتاپ های خدماتی توسعه ندهیم، به نتیجه نمی‌رسیم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تاکید بر لزوم تغییر نوع نگاه و تفکر در این حوزه تصریح کرد: امروز، پایه اقتصاد دانش بنیان این است که بپذیریم پول اشخاص نه در جیب آنها بلکه در مغز آنهاست.
وی اظهار کرد: سرمایه گذاری خطرپذیر باید حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد بازار تامین سرمایه کشور را شکل دهد.
ستاری با ابراز خشنودی از اینکه بانک ها، بیمه‌ها و بازار سرمایه به سرعت به سوی توسعه در حرکتند، گفت: نسل جدید کارآفرین که در چندسال گذشته شکل گرفته، بزرگترین شرکت ها و کسب و کارهای نوین را اداره خواهد کرد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در پایان ابراز امیدواری کرد که فاینکس ۲۰۱۸ اتفاقی مبارکی را در توسعه بازار سرمایه، سیستم بانکی و بیمه کشور رقم بزند‌.
بورس آبروی اقتصاد کشور است
سید فرید موسوی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه این همایش در سال‌های گذشته منشا خیر بود، گفت: بنابراین امیدواریم سه رکن شرکت کننده در فاینکس، تعامل خود را بیش از پیش کنند، تا بتوانیم اقتصاد کشور را از خطرها مصون سازیم.
وی با اشاره به اینکه هر اقتصادی با هماهنگی سه رکن بانک، بیمه و بورس موفق است، گفت: این سه رکن در سال‌های اخیر با وجود محدودیت ها موفق عمل کرده و امید است این روند با انرژی بیشتری ادامه داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه در این مراسم بورس و بیمه گزارش های خوبی ارائه کردند، گفت: حوزه بانکی ما با وجود تمامی فشارها، مشکلاتی ریشه ای دارد، که باید آن را اصلاح کنیم.
وی نقدینگی بالای کشور را باعث ایجاد بحران در اقتصاد دانست و گفت: وجود نقدینگی بالا در جامعه مانع هم افزایی در اقتصاد شده و مشکلات متعددی را ایجاد می‌کند.
وی تفکر سنتی اقتصاد را مانع هماهنگی مناسب و کنترل نقدینگی دانست و گفت: به همین دلیل است که نقدینگی به طور دائم به سمت بازارهای غیر مولد مثل ارز، مسکن و ... هدایت می‏شود .
موسوی با تاکید بر اینکه بورس آبروی اقتصاد کشور است، گفت: نقدینگی ما با توجه به شعار امسال باید از بازارهای غیرمولد، به بازارهای مولد هدایت شود.
به گفته موسوی در سال گذشته التهابات ارزی با همان سیاست های نخ نمای گذشته و افزایش سود سپرده بانکی کنترل شد که بار سنگینی را بر شانه نحیف بانک ها گذاشت. این در حالی است که باید این نقدینگی به سمت بازار سرمایه هدایت می‏شد.
به گفته وی با تضمین خرید سهام به جای تضمین سود سپرده بانکی هم مردم با بازار سرمایه آشناتر می شدند و هم بار سنگین سود سپرده‌ها به سیستم بانکی تحمیل نمی‌شد.
وی از طرح اصلاح شبکه بانکی کشور و اصلاح نظام مدیریت بانک مرکزی در کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد و گفت: تدوین طرح رفع موانع فعالیت کسب و کارهای نو در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی است و بزودی به نتیجه می‏رسد؛ چرا که استارتاپ ها بدون رفع موانع به نتیجه نمی‌رسند.
هدفگذاری بورس کالا برای حمایت از کالای مرغوب ایرانی
حامد سلطان نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران نیز در حاشیه مراسم افتتاحیه فاینکس ۲۰۱۸ گفت: در نمایشگاه امسال ارکان و نهادهای بازار سرمایه همانند یک سوپر مارکت مالی آخرین دستاوردهای خود را به فعالان و علاقمندان ارائه می دهند؛ همچنین فاینکس فرصت مناسبی برای ارائه خدمات مبتنی بر فرهنگ سازی و آموزش به شمار می رود.
سلطانی نژاد افزود: ریسک و بازده دو مفهومی هستند که از فرهنگ اقتصادی ما مغفول مانده اند. از این رو، استفاده از ابزارهای مالی برای پوشش ریسک و همچنین کسب بازده باید در نمایشگاه آموزش داده شود؛ در این زمینه کارگاه های آموزشی و همچنین آموزش معاملات قراردادهای مشتقه از طریق یک نرم افزار مجازی در غرفه بورس کالای ایران به علاقمندان ارائه می شود. مدیرعامل بورس کالای ایران اظهار کرد: بورس کالا نهادی است که پیوند دهنده بخش واقعی اقتصاد و بخش مالی است، در این بین فعالان حوزه کالایی در عرصه واقعی اقتصاد از کاستی هایی رنج می برند که بورس کالا می تواند از طریق ابزارهای مالی و همفکری با آنها، مسیری جدید و کارآمد را در مقابل این فعالان قرار دهد.سلطانی نژاد در خصوص نقش بورس کالا در حمایت از کالای ایرانی نیز گفت: بورس کالا بستری را برای فعالان صنایع و تولیدکنندگان مهیا کرده است که محصول بهتر و باکیفیت تر در کنار محصولات بی کیفیت قرار نگیرد به طوری که اقبال از تولیدات ایرانی مرغوب بیشتر و قیمت های آن نیز واقعی کشف می‌شود.
وی افزود: براین اساس، مکانیسم بورس کالا یک انگیزه مضاعف برای تولید باکیفیت تر خواهد بود و از طرفی کشف قیمت ها براساس نظام عرضه و تقاضا نیز یکی دیگر از رسالت های بورس کالاست که برای تولیدکنندگان جذابیت دارد.
مدیرعامل بورس کالای ایران در پایان گفت: ایجاد شفافیت و رقابت به همراه تامین مناسب مواد اولیه تولید برای تولیدکنندگان، یکی از اهداف و ویژگی‌های اصلی معامله در بورس کالاست. در همین راستا در سال جاری از هیچ گونه تلاشی به منظور مهیا کردن بستری قابل اتکا برای صنایع بالادست و پایین دست دریغ نخواهیم کرد تا شاهد بازگشت رونق به تولید، انتخاب کالای ایرانی به عنوان گزینه نخست مردم و جهش نرخ اشتغال در سال ۹۷ باشیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام