سرمقاله

روانکاوی سیاسی

کورش الماسی

براساس آخرین آمارها از اول اسفند تا زمان نگارش این گزارش 2نفر بر اثر ترس از مواد محترقه و استفاده از آن کشته شده و 371نفر مجروح شده‌اند.
به گزارش میزان، همزمان با برگزاری مراسم چهارشنبه‌سوری در نقاط مختلف کشور باز هم عده‌ای از جوانان به علت رعایت نکردن مسائل ایمنی و استفاده از مواد محترقه خطرناک دچار حادثه شدند. براساس گفته‌های رئیس اورژانس کشور از ابتدای اسفند تا سه‌شنبه دو نفر به علت انفجار مواد محترقه جان خود را از دست داده‌اند.
جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی گفت: درخواست ما این است که افراد از روشن کردن آتش در مناطقی همانند پارکینگ خانه‌ها، کنار درختان، در اطراف پوشش‌های گیاهی، بالکن منازل و سایر نقاط خطرناک خودداری کنند.
وی افزود: اگر افراد می‌خواهند نسبت به روشن کردن آتش اقدام کنند بهتر است آتشی کوچک را در یک استانبولی برپا کنند.
اظهارات این مقام مسئول درحالی است که ساعت 10 صبح سه‌شنبه دو پسر جوان 22ساله که مشغول تهیه مواد محترقه در پشت‌بام خانه‌ای در زنجان بودند از ناحیه دست، پا و صورت دچار سوختگی درجه یک و 2 شدند و همچنین چند روز قبل یک دختر جوان که در حال عبور از خیابان بود که به علت پرتاب مواد محترقه به سمتش از ناحیه سر و صورت دچار سوختگی شد.
قطع دست یک نوجوان در اصفهان
دست یک پسر بچه تبعه افغانستان نیز که دوشنبه شب مشغول ساخت مواد محترقه بود به علت انفجار از ناحیه مچ قطع شد.
انفجار مواد محترقه سه مصدوم در اردبیل سرپرست مرکز مدیریت و فوریت‌های پزشکی استان اردبیل هم گفت: بر اثر انفجار مواد محترقه دست‌ساز در اردبیل سه تن مصدوم و روانه بیمارستان شدند.
فوت یک زن به دلیل صدای انفجار
پیرحسین کولیوند، رئیس اورژانس کشور نیز گفت: چند روز قبل یک زن 70ساله پیاده در زنجان با شنیدن صدای انفجار مواد محترقه دچار ایست قلبی شد و فوت کرد. وی افزود: کشته دیگر حوادث چهارشنبه‌سوری نیز مربوط به شهر همدان بوده که یک نوجوان 12ساله استفاده‌کننده مواد محترقه فوت شده است.
سوختگی 100 درصد پسر جوان در تهران
بامداد سه‌شنبه پسر 19ساله که مشغول تهیه مواد محترقه خطرناک بود به علت انفجار به شدت مصدوم و به بیمارستان سوانح سوختگی منتقل شد. این پسر جوان دچار 100درصد سوختگی و شکستگی از ناحیه دست‌وپا شده است. براساس اعلام مسئولان بیمارستان احتمال فوت این فرد وجود دارد.
آماده‌باش بیمارستان سوانح سوختگی
رئیس بیمارستان سوانح سوختگی گفت: نیروهای درمانی بیمارستان روز سه‌شنبه دو برابر شد و کادر درمانی در آماده‌باش کامل بودند. شهروندان سوختگی‌های عمیق را خود درمانی نکرده و حتما به مراکز درمان مراجعه کنند.
سوختگی ۷۰درصدی ۴نوجوان در دزفول
انفجار مواد محترقه در دزفول هم چهار نوجوان را سوزاند.
دوشنبه شب وقوع انفجار مواد محترقه دست‌ساز در یک خانه در محله زیباشهر دزفول به آتش‌نشانی و اورژانس اعلام شد.
با حضور آتش نشان و اطفای حریق مشخص شد چهار نوجوان در حال تهیه مواد محترقه دست‌ساز بوده‌اند که به یک‌باره این مواد دچار حریق می‌شود. بر اثر این حادثه این افراد دچار ۷۰درصد سوختگی می‌شوند. مجروحان برای مداوا به بیمارستان منتقل شدند.
سهم ۲۱درصدی تهرانی‌ها در مصدومیت
طبق گزارش اورژانس، تا ظهر سه‌شنبه کل مصدومان و فوتی‌ها ۳۷۳نفر(۹۴درصد مرد – ۶درصد زن) است که در این میان ۳۴درصد سوختگی و سه درصد قطع عضو گزارش شده است. ۶۶ درصد از آمار مصدومان مربوط به رنج سنی ۶ تا ۱۸سال بوده است(۷۷درصد از مصدومان استفاده‌کننده بوده‌اند.) براساس این گزارش، ۵۴نفر اعزامی توسط اورژانس ‌پیش‌بیمارستانی و ۹نفر درمان در محل توسط اورژانس پیش‌بیمارستانی، مراجعان به اورژانس بیمارستانی ۲۷۴نفر، درمان و ترخیص ۲۲۷نفر، بستری شامل ۹۳نفر بستری در بخش مراقبت‌های ویژه هم ۶نفر و فوتی در مرکز درمانی ۲نفر (زنجان و همدان) گزارش شده است. بیشترین تعداد مصدومان در تهران با ۶۹نفر(معادل ۲۱درصد از کل مصدومان)، آذربایجان‌شرقی با ۳۸نفر(معادل ۱۲درصد از کل مصدومان) و آذربایجان‌غربی با ۳۶نفر(معادل ۱۱درصد از کل مصدومان)بوده است. رئیس اورژانس کشور تاکید کرد: تعداد مصدومان حوادث چهارشنبه آخر سال در مقایسه با سال گذشته کاهش داشته است که نشان می‌دهد فرهنگ خوبی در میان جوانان کشور در حال شکل‌گیری است.
موادمحترقه خانه دوطبقه را به هوا برد
اما طبق اعلام سازمان آتش‌نشانی، یک واحد مسکونی به دلیل نگهداری چندین کیلوگرم مواد محترقه که برای ساخت ترقه‌های دست‌ساز مورد استفاده قرار می‌گرفت، منفجر و تخریب شد.
‌ساعت 3 و 59دقیقه بامداد سه‌شنبه یک حادثه انفجار و تخریب منزل در خیابان مرتضوی حد فاصل خیابان جیحون و بزرگ یادگار امام تهران اطلاع داده شد که بلافاصله دو ایستگاه آتش‌نشانی به محل اعزام شدند.
محل حادثه یک منزل دو طبقه قدیمی در یک کوچه بود که بر اثر انفجار شدید در داخل منزل بخش زیادی از دیوارها و در و پنجره‌هایش کاملا تخریب شده بود و یک جوان 20ساله هم داخل منزل بود که به دلیل بروز آتش‌سوزی در این خانه این جوان دچار سوختگی شدید و شکستگی شده بود که بلافاصله او را به خارج از منزل منتقل کرده و به نیروهای اورژانس تحویل دادند.
بر اثر این انفجار شیشه‌ها و در پنجره چند ساختمان اطراف تخریب شد؛ به گفته سخنگوی این سازمان، از آنجایی که این حادثه در ساعات بامداد رخ داد و کسی در آن ساعات در کوچه تردد نمی‌کرد، حادثه فقط یک مصدوم داشت اما قطعا اگر این اتفاق در ساعات‌های میانی روز رخ می‌داد احتمال مصدومیت شدید برای عابران هم وجود داشت.
ملکی با بیان اینکه بعد از خاموش کردن آتش مجددا انفجاری با شدت کمتر در این خانه رخ داد، گفت: همین موضوع باعث شد دو تن از آتش‌نشانان از ناحیه سرو صورت مصدوم شوند که آنها به مراکز درمانی منتقل کردیم.
با حضور کارشناسان آتش‌نشانی و ناجا مشخص شد دراین منزل چندین کیلو مواد محترقه که برای ساخت ترقه‌های دست‌ساز مورد استفاده است نگهداری می‌شده که همین مواد باعث بروز انفجار و تخریب منزل شده است.
در ساعت 7 و یک دقیقه بعد از اتمام کارشناسی آتش‌نشانان محل را تحول عوامل انتظامی دادند. وی همچنین گفت: از هموطنان می‌خواهیم به هیچ‌وجه با این مواد کار نکنند. به سمت این مواد نروند و از خرید و استفاده آنها استقبال نکنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام