EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 26 شهریور 1398   Tuesday 17 September 2019

سرمقاله

خلیج‏فارس؛ نزدیک به نقطه جوش

جلال خوش‌چهره

گروه بازار و سرمایه - حسن صالح: در حالی در هفته جاری تهران میزبان کمیسیون مشترک دو کشور ایران و آذربایجان است که روابط تهران- باکو اگرچه همواره با فراز و نشیب هایی همراه بوده اما روند کلی مناسبات در طول چند سال اخیر سیر صعودی داشته است.
دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در هفته پایانی اسفند ماه 1396 در تهران و با حضور مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران و شاهین
مصطفی اف وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان روسای کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور برگزار می شود. برگزاری دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان در سال جدید میلادی فرصت مناسبی برای گسترش روابط دوجانبه فیمابین دو کشور است.در این راستا سیاست دولت دوازدهم مبنی بر تحکیم و توسعه روابط با همسایگان موثر واقع شده و روابط دوکشور در طی 3 سال گذشته در بالاترین سطح خود بعد از استقلال جمهوری آذربایجان رسیده به طوری که روسای جمهور دو کشور در این مدت10 بار در تهران، باکو، داووس و آستاراخان با یکدیگر دیدار داشته‌ و قرار است برای یازدهمین بار در فروردین ماه 1397 در باکو با یکدیگر ملاقات کنند و همچنین حدود ۴۰ هیات عالی‌رتبه بین دو طرف مبادله و بیش از 60 سند همکاری در بخش های مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی، فرهنگی، اجتماعی و پارلمانی به امضا رسیده و شاهد برگزاری مرتب اجلاس های کمیسیون مشترک بین دو کشور از سال 1392 در تهران و باکو هستیم که این موارد نشانگر افزایش تدریجی روابط دو کشور نسبت به چند سال گذشته است.
در ربع قرن از آغاز روابط بین ایران و آذربایجان، این روابط دارای فراز و نشیب هایی نیز بوده است، اما در حال حاضر روابط دو کشور رو به گسترش است، وجود اراده سیاسی بین مقامات ارشد دو کشور برای توسعه روابط و روند مثبتی که مناسبات فیمابین طی می‌کند، مزیت مهمی است که امکانات زیادی را برای ایران و جمهوری آذربایجان ایجاد می‌کند تا اهداف مشترک اقتصادی خود در سه حوزه تجارت، ترانزیت و انرژی را دنبال کنند.در این زمینه جمهوری آذربایجان می‌تواند دروازه ایران برای ارتباط با منطقه قفقاز باشد و آذربایجان نیز می‌تواند از طریق ایران به خلیج فارس و دریای عمان در ارتباط با سایر مناطق دنیا قرار گیرد؛ لذا ضروری است برای استفاده از این ظرفیت، همکاری‌های خود را تقویت نمایند.
همکاری ایران با جمهوری آذربایجان در زمینه های نفت، گاز و انرژی، سرمایه گذاری، حمل و نقل، بهداشت و درمان، صنعت خودروسازی و همچنین صنعت ساختمان در حال توسعه و رو به گسترش است. انتظار می رود با توجه به حجم وسیعی از همکاری های اقتصادی بین دو کشور روابط تجاری از مرز 500 میلیون دلار عبور کند.
با درنظر گرفتن ارزش های مشترک متقابل همچون پیوندهای تاریخی، فرهنگی و مذهبی، با توجه به زمینه های اقتصادی مساعد و مناسبات سیاسی خوب، روابط دو کشور از استعداد و قابلیت بالایی برای گسترش هر چه بیشتر برخوردار است. با این وجود حجم مبادلات تجاری و سطح تعاملات اقتصادی متناسب با ظرفیت های موجود دو کشور نیست علی رغم این که کشور آذربایجان در منطقه آسیای مرکزی و قفقاز پس از روسیه و ترکمنستان، سومین شریک تجاری جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود، اما ظرفیت های اقتصادی دو کشور از پتانسیل بیشتری جهت گسترش حجم تجارت برخوردار
است به طوری حجم مبادلات تجاری دو کشور از 286 میلیون دلار در سال 2015 میلادی به 405 میلیون دلار در سال 2016 رسیده است.
در حال حاضر در حدود 600 شــرکت ایــرانی در بخش های مختلف اقتصادی در جمهوری آذربایجان سرمایه گذاری کرده و مشغول به فعالیت هستند که در این زمینه مسئولان اقتصادی جمهوری آذربایجان حجم کل سرمایه گذاری ایران در اقتصاد جمهوری آذربایجان را 2 میلیارد و 700 میلیون دلار اعلام کرده اند، در مقابل نیز اتباع و شرکت های آذربایجانی در 23 طرح و پروژه اقتصادی به ارزش حدود 250 میلیون دلار در ایــران سرمایه گذاری کرده اند که بیانگر نگاه مثبت بخش های خصوصی دو کشور به تعامل تجاری با یکدیگر است .
در مجموع می‌توان گفت که رویکرد روابط دو کشور در سال 2017 میلادی در اکثر زمینه ها، منجر به تامین منافع طرفین شده و نماد دیپلماسی برد- برد بوده است. طبعاً تداوم این امر در سال جدید میلادی، موجب پایداری و ثبات در مناسبات فی مابین خواهد شد. استفاده از فرصت ها و مقابله مشترک با تهدیدات با توجه به اراده سیاسی روسای جمهوری دو کشور و بهره گیری از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود از جمله عضویت دو کشور در سازمان های منطقه ای مانند سازمان همکاری های اسلامی و سازمان همکاری های اقتصادی اکو شاخص مهمی است که دو کشور را به هم وابسته کرده و می تواند روابط ایران و جمهوری آذربایجان را به نوعی از روابط راهبردی و استراتژیک ارتقا داده و منافع درازمدت دو کشور را تامین نماید.
در پایان می توان گفت که برگزاری متناوب اجلاس های کمیسیون مشترک و همچنین تدوین یک نقشه راه و سیاست راهبردی اقتصادی در تعامل با آذربایجان می تواند راهگشا و مبنای مثبت و سازنده ای برای روابط دوکشور در تمامی
زمینه ها به منظور دستیابی به اهداف پیش بینی شده تهران و باکو باشد. در این راستا برگزاری دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در آغاز سال 2018 میلادی در تهران نشانگر این است که سال جاری از لحاظ عملی کردن توافقات حاصله میان ایران و جمهوری آذربایجان و گسترش روابط اقتصادی فی مابین و اجرایی شدن برخی از پروژه های مشترک از جمله اتصال ریلی راه آهن آستارا – آستارا، پروژه ساخت مشترک خودرو با سرمایه گذاری ایران خودرو در آذربایجان و چندین طرح کوچک و بزرگ دیگر در بخش های مختلف اقتصادی را برشمرد که نوید سال پرتحرکی در روابط دو کشور را شاهد خواهیم بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام