EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 26 شهریور 1398   Tuesday 17 September 2019

سرمقاله

خلیج‏فارس؛ نزدیک به نقطه جوش

جلال خوش‌چهره

رئیس مرکز سنجش آموزش‌وپرورش با اشاره به قانون حذف کنکور گفت: در قانون حذف کنکور تعارض وجود دارد.
به گزارش ایلنا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، در ادامه سلسله نشست‌های برنامه پاسخگویی در استودیو الفبا، عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش مهمان این برنامه بود.
در این نشست عمادی با اشاره به اهمیت نقش سنجش در فرایند یاددهی و یادگیری گفت: ارزشیابی بخش مهمی از فرایند یاددهی و یادگیری است و این بخش در سند تحول آموزش وپرورش نقش پررنگی دارد و در ساحت‌های شش‌گانه سند تحول مطابق الزاماتی که برای یادگیری مطلوب آمده است، سنجش نقش عجین شده‌ای با این ساحت‌ها دارد.
وی با اشاره به تاریخچه ارزشیابی در آموزش‌وپرورش گفت: زمانی ارزشیابی به‌صورت امتحانات پایانی دیده می‌شد و ما شاهد برگزاری امتحان های ثلث‌ یا پایان سال تحصیلی بودیم و برنامه زمانی برای درس دادن و زمانی برای امتحان گرفتن در نظرگرفته ‌شده بود که بزرگ‌ترین نمود آن پایان فرایند یاددهی در اردیبهشت‌ماه و شروع فرایند امتحانات در خردادماه بود اما در حال حاضر ارزشیابی بخشی از فرایند یاددهی و یادگیری شده است و ارزشیابی تواما با یادگیری اتفاق می‌افتد.
این مقام مسئول به شیوه‌های مختلف ارزشیابی اشاره کرد و گفت: ارزشیابی‌ها در حال حاضر به سه دسته تقسیم می‌شود، ارزشیابی فرایندمحور که در طول فرایند یاددهی اتفاق می‌افتد، ارزشیابی نتیجه محور که بر اساس آزمون است و شیوه امتحانات نهایی بر این اساس است و در پایان هر دوره از دانش آموزان چنین آزمونی گرفته می‌شود و ارزشیابی تلفیقی که ترکیبی از این دو ارزشیابی است و در پایان سال تحصیلی با تلفیق ارزشیابی نتیجه محور و فرایندمحور، میزان یادگیری فرد مشخص می‌شود.
عمادی با اشاره به نیازهایی که برای سنجش در این مرکز لازم است، اظهار کرد: برای اجرای سند تحول نیاز به تحولات ساختاری در سازوکار، تجهیزات، تشکیلات و زیرساخت‌ها داریم و در این راستا برای ارزشیابی مناسب و منطبق با شرایط روز نیاز به الزاماتی داریم.
وی درباره ساختار فعلی ارزشیابی در وزارت آموزش‌‌وپرورش اظهار کرد: در حال حاضر ساختار ارزشیابی در آموزش‌وپرورش پراکنده است و معاونت‌های مختلف با توجه به مسئولیت‌هایی که دارند ارزشیابی‌هایی انجام می‌دهند و مرکز سنجش فقط وظیفه برگزاری امتحانات نهایی را بر عهده دارد که در پایان دوره‌های تحصیلی انجام می‌شود، پیشنهاد ما یکپارچه شدن ارزشیابی‌ها توسط یک مرکز است، به طوری که قوانین اصلی ارزشیابی توسط شورای عالی آموزش‌وپرورش تهیه شود و سایر کارها برعهده مرکز یکپارچه و مستقل ارزشیابی قرار گیرد.
رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ارزیابی‌هایی که در مرکز انجام می‌گیرد اظهار کرد: تمامی ارزیابی‌ها نشان داده است جایی که مدیریت مدارس خوب بوده است اعم از وضع اقتصادی و اجتماعی که مدرسه در آن قرار داشته است ما نتایج خوبی را گرفته‌ایم.
وی همچنین به میانگین نمره‌های دانش‌آموزان در طی سه سال گذشته اشاره کرد و گفت: در طول این سه سال میانگین این نمره‌ها در کل کشور حدود ۱۲ بوده است، اما این نمره‌ها را به تفکیک منطقه، شهر و استان هم داریم.
عمادی درباره برگزاری امتحانات نهایی در سال‌های ما قبل پایان دوره‌های تحصیلی، گفت: ممکن است نظام سنجش و پذیرش دانشجو ما را مجبور کند در پایه‌های پایین‌تر آزمون نهایی برقرار کنیم و موظف شویم تا سوابق تحصیلی مربوط به سه سال آخر متوسطه را اعلام کنیم.
وی در مورد تهیه شاخص‌هایی برای شورای عالی از طرف این مرکز اشاره کرد و گفت: شورای عالی آموزش‌وپرورش شاخص‌های کلی برای ارزیابی نظام آموزش‌وپرورش ابلاغ کرده است و رصدهای این شاخص‌ها را برعهده مرکز سنجش گذاشته است که این شاخص‌ها را به‌صورت سالیانه ارزیابی کرده و در اختیار شورای عالی آموزش‌وپرورش قرار می‌دهیم.
این مقام مسئول با اشاره به مصوبه حذف کنکور اظهار کرد: در حال حاضر ۸۵درصد رشته‌ها با سوابق تحصیلی تعیین رشته می‌شود و عملاً در ۱۵درصد رشته‌ها رقابت کنکور انجام می‌گیرد و اعمال سوابق تحصیلی برای تفکیک داوطلبان در رشته‌های پر متقاضی کفایت نمی‌کند زیرا آزمون‌های آموزش‌وپرورش آزمون‌های غربالگر نیست درحالی‌که کنکور برای غربالگری است و در آن طوری سوالات طراحی می‌شود تا تفکیک افراد قابل انجام باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام