سرمقاله

عروسی درعزای ملت!

محمدعلی وکیلی

«خودسر» بودند
گروه سیاسی – در هفته‌ها و ماه‌های گذشته موارد و رویدادهای زیادی پیش آمده است که در حوزه وزارت کشور تعریف می‌شوند و این وزارتخانه به عنوان مسئول بررسی و پیگیری آن‌ها شناخته می‌شود. از ماجرای اسیدپاشی‌های اصفهان و حمله به علی مطهری در شیراز تا اختلال در سخنرانی رئیس‌جمهوری در حرم مطهر امام(ره)، تجمع‌های غیرقانونی برخی گروه‌ها و توهین به مقام‌های عالی نظام از تریبون‌های مذهبی از جمله این مواردند. مدیرکل امنیتی وزارت کشور در نشست خبری دیروز خود در پاسخ به همه این موارد بیش از همه بر یک چیز تاکید کرد: عزم وزارت کشور برای برخورد با خودسرها. مدیرکل امنیتی وزارت کشور گفت:‌ 11 نفر از افرادی که در مراسم ارتحال امام (ره) حاشیه ایجاد کردند، همان روز توسط سپاه دستگیر شده‌اند. جواد زرین‌کلاه با اعلام این خبر، افزود: این افراد مورد بازجویی قرار گرفتند و بعد از آن که از آنها تعهد گرفته شد آزاد شدند. پرونده این افراد تشکیل شده و در حال بررسی است. وی یادآور شد: مسئولیت اصلی برقراری نظم و امنیت حرم مطهر امام (ره) به عهده سپاه است که البته نیروی انتظامی هم مسئولیت برقراری نظم را دارد. این 11 نفر را سپاه شناسایی و دستگیر کرد. وی همچنین تصریح کرد: این افراد سازماندهی نشده بودند و خودسر بودند. ما در بررسی‌ها به این مساله نرسیدیم که این افراد توسط مسئولان یا گروه‌های خاصی سازماندهی شده باشند.
جلوی اقدام‌های خودسرانه در مراسم ارتحال امام(ره) را می‌گیریم
زرین‌کلاه همچنین با بیان این‌که با همکاری دستگاه‌های مختلف نظم و امنیت مراسم ارتحال امام (ره) به خوبی برقرار شده است،‌ گفت: اما از سال 88 در برخی از این مراسم‌ها حواشی ایجاد شده و افرادی شعار می‌دادند. شعارهایی که متناسب با مراسم بزرگداشت امام (ره) نیست، زیرا امام (ره) همواره بر وحدت، همدلی، انسجام، منافع ملی و امنیت ملی تاکید داشتند بنابراین، هر کس که در مراسم ارتحال امام (ره) شرکت می‌کند باید با هدف وحدت و همدلی در این مراسم حضور یابد و شعارهایی که در راستای اندیشه‌‌های امام (ره) نیست باید برچیده شود. ما تلاش می‌کنیم که در سال‌های آینده اجاره ندهیم چنین اتفاقی رخ دهد. عده‌ای که در مراسم سالگرد امام (ره) شعار دادند از جانب گروه‌های خاصی هدایت نشده بودند و خودسر بودند. به گزارش ایسنا، زرین‌کلاه همچنین درباره حواشی مراسم تشییع شهدا در تهران، نیز تاکید کرد: هماهنگی این‌گونه مراسم باید با وزارت کشور، استانداری و فرمانداری انجام شود که این هماهنگی انجام نشده بود. ما در حال بررسی حواشی ایجاد شده در این مراسم و توهین به مقامات کشورمان هستیم.ما در حال بررسی حواشی ایجاد شده در این مراسم و توهین به مقامات کشورمان هستیم.
پیگیری تجمع بی‌مجوز علیه حضور زنان در ورزشگاه توسط وزارت کشور
مدیرکل امنیتی وزارت کشور همچنین در رابطه با نحوه اخذ مجوز برای برگزاری تجمعات،‌ گفت: در رابطه با تجمعات قانونی چهار سند قانون احزاب، آیین‌نامه اجرایی قانون احزاب، آیین‌نامه اجرایی تامین امنیت تجمعات و آیین‌نامه نظارت بر تشکل‌های دانشجویی وجود دارد. اگر قرار است تجمعی برگزار شود یک هفته قبل باید درخواست آن به فرمانداری داده شود و فرمانداری نیز باید حداکثر پاسخ خود را تا 48 ساعت اعلام کند. زرین‌کلاه همچنین درباره تجمعات علیه حضور زنان در ورزشگاه‌ها نیز تصریح کرد: پیگیری این تجمعات در دستور کار وزارت کشور است. وزارت کشور قطعاً با خودسرها برخورد می‌کند و محکم می‌ایستد تا قانون اجرا شود. در مساله شیراز هم همین‌گونه بود و وزارت کشور و شخص وزیر وارد موضوع شد. وی با بیان این‌که در دبیرخانه شورای امنیت کشور در رابطه با تجمعات خلاهایی وجود دارد، یادآور شد: ما در حال تدوین دستورالعمل‌هایی هستیم تا این خلاها را رفع کرده و بی‌قانونی‌ها را کاهش دهیم. احتمالاً این دستورالعمل‌ها بعد از ماه رمضان تکمیل می‌شود.
در حادثه شیراز 11 نفر دستگیر شدند
زرین‌کلاه همچنین درباره توهین به مقامات کشور در مراسم‌های مذهبی نیز گفت: خود مسئولان باید ابتدا شکایت کنند و دستگاه‌های قضایی مساله را پیگیری کند اما اگر این توهین‌ها به تنش منجر شود وزارت کشور به آن قضیه ورود پیدا می‌کند. وی با تاکید مجدد بر اراده محکم وزارت کشور برای برخورد با خودسرها، تصریح کرد: در حادثه شیراز 11 نفر دستگیر شدند که اکنون پرونده آنها در حال پیگیری است. گزارش 83 صفحه‌ای هم تهیه شد و کم‌کاری‌ها و نواقص در آن گزارش بیان شد. اما ما با خلاهایی مواجه هستیم که در حال رفع آنها هستیم.
اعترافات متهم اسیدپاشی اصفهان کافی نیست
مدیرکل امنیتی وزارت کشور درباره آخرین اخبار حادثه اسیدپاشی اصفهان،‌ اعلام کرد:‌ یک فرد دستگیر شده اما در حال بررسی هستیم که آیا او همان اسیدپاش است یا نه. اعتراف کردن آن فرد برای دستگاه‌های قضایی کفایت نمی‌کند و این دستگاه‌ها باید مطمئن شوند که آن فرد واقعاً همان اسیدپاش است. زرین‌کلاه در بخش پایانی از سخنان خود با بیان این‌که جلسات شورای امنیت کشور هر دو هفته یک‌بار با حضور وزیر کشور برگزار می‌شود، اظهار کرد: در این جلسات بر لزوم کاهش روند جرایم در کشور تاکید شد و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سال 93 جرایم کشور 6 درصد کاهش یافت که عمده جرایمی نیز که کاهش یافت جرم سرقت بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام